Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - RENIFERY

Oto odpowiedzi do quizu:

1. Jak inaczej mówi się na renifery żyjące w Ameryce Północnej?
Karibu.

Oryks i okapi niewiele mają wspólnego z reniferami. Oryks to rodzaj antylopy, a okapi to ssak z rodziny żyrafowatych. Natomiast wapiti jest krewniakiem renifera, bo - podobnie jak on - również należy do rodziny jeleniowatych. Jest to jednak inny gatunek. Spójrz, jak wyglądają wszystkie te zwierzęta. Które z nich jest najbardziej podobne do renifera?

wapiti okapi oryks
wapiti
okapi
oryks
leming
2. Czy to możliwe, żeby renifery żywiły się takimi "futrzakami"? A jednak!
2. Czym renifery się NIE żywią?
Komarami, muchami i innymi owadami.

Renifery są roślinożerne, żywią się ziołami, porostami, mchami oraz soczystą roślinnością. W zimie, w okresach głodu, zjadają również drobne ssaki, pisklęta i ptasie jaja, a także wyrzucone na brzeg ryby. Ulubiony ich przysmak stanowią lemingi, na które urządzają polowania. Czy wiesz, jak wygląda leming? Spójrz na prawo - bardzo sympatyczne zwierzątko, prawda?

renifer
3. Zimą futro renifera staje się siwo-białawe.
3. Jak długo żyją renifery?
Około 15 lat.

Renifery żyją znacznie krócej niż człowiek. Gdybyś urodził się w tym samym dniu, co renifer, to po kilkunastu latach on byłby już dziadkiem, a ty brykałbyś jeszcze ochoczo po boisku szkolnym :).

renifer
4. Jeśli taki duży, ciężki renifer potrafi pływać, to ty też możesz się nauczyć :) A może już umiesz?
4. Czy renifer potrafi pływać?
Tak, jest bardzo dobrym pływakiem.

Podczas swoich corocznych wędrówek renifery przemierzają olbrzymie odległości, w tym także pokonują takie przeszkody jak rzeki, rozlewiska czy nawet cieśniny morskie o szerokości kilku kilometrów.

renifer
5. Hm, gdyby nie poroże,
wyglądałby jak zwykła krowa ;)
5. Ile razy mleko renifera jest tłustsze od mleka krowy?
Około sześć razy.

Renifery oczywiście dają mleko - jak wszystkie inne ssaki. Mleko to stanowi pokarm dla nowo narodzonych reniferków, które przychodzą na świat latem i do późnej jesieni żywią się mlekiem matki. Dzięki temu, że mleko to jest tak zasobne w tłuszcz, małe rogacze mogą przetrwać zimowe mrozy.

Wyobraź sobie: gdybyś napełnił szklankę mlekiem renifera, to prawie ćwierć tego płynu stanowiłby sam tłuszcz!

renifery
6. Tam, gdzie żyją renifery,
jest mnóstwo śniegu.
6. Dlaczego stada reniferów wyruszają na długie wędrówki?
W poszukiwaniu pokarmu i schronienia przed zamieciami.

Co roku, jesienią, reny opuszczają tundrę, w której coraz trudniej o zdobycie pożywienia. Udają się w cieplejsze tereny, gdzie chronią się przed uciążliwymi śnieżycami i łatwiej znajdują pokarm. Ta wędrówka trwa miesiąc lub dwa, zależnie od pokonywanej odległości.

7. Tu widać, jak z nowego poroża schodzi futrzana osłonka.
7. Które z tych zdań jest FAŁSZYWE?
Renifery różnią się od jeleni tym, że renifery nie zrzucają poroża, a jelenie tak.

To nie jest prawda, ponieważ renifery - tak jak i jelenie - zrzucają swoje poroże. Samce zrzucają je zimą, a samice na wiosnę.

Renifery różnią się od jeleni przede wszystkim tym, że samice jeleni nie noszą poroża, a samice reniferów tak (choć nieco mniej okazałe). Poza tym jest kilka różnic, które wynikają z przystosowania się reniferów do trudnych warunków, w jakich żyją. Futro ich jest bardzo gęste, szyja i kończyny krótsze niż u innych jeleni, a kopyta znacznie szersze, co ułatwia im poruszanie się po śniegu i terenach bagiennych. Gęste futro chroni zwierzę nie tylko przed mrozem, ale także przed przemoknięciem.

renifer
8. Jesień w tundrze jest tak samo barwna, jak i u nas. Ale roślinki - tylko karłowate.
8. Renifery zamieszkują:
tundrę.

Co to właściwie jest ta tundra? Jest to roślinność na dalekiej północy, gdzie panuje surowy klimat. Lato jest bardzo krótkie i chłodne, natomiast noc zimowa trwa... kilka miesięcy! W czasie tej nocy temperatura spada do około minus 70 stopni Celsjusza (brrrr....), a cała powierzchnia ziemi pokryta jest grubą warstwą śniegu.

W tundrze nie znajdziemy żadnego drzewa. Istnieje co prawa wierzba polarna, ale ma ona zaledwie kilka centymetrów wysokości :) Cała roślinność tundry jest karłowata, gdyż tylko taka może - pod przykrywą śniegu - przetrwać silne mrozy. Roślinność tundry to przede wszystkim mchy i porosty.

chrobotek reniferowy
9. Chrobotek reniferowy - ładnie się nazywa, ale taki jakiś... niepozorny ;)
9. Co to jest chrobotek reniferowy?
Rodzaj grzyba, którym żywią się renifery.

A dokładniej jest to rodzaj "krzaczkowatego" porostu, typowego dla roślinnego krajobrazu tundry. Jest bardzo odporny na niskie temperatury i stanowi wartościowe pożywienie dla renifera.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.