Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - ŚLIMAKI

Oto odpowiedzi do quizu:

1. U ślimaków lądowych receptory węchu znajdują się na czułkach.
1. Jakich części ciała ślimaki nie posiadają?
Kości i uszu.

Ślimaki to bezkręgowce, czyli zwierzęta nieposiadające kości – ich ciała są miękkie i delikatne.

Wszystkie ślimaki mają serce, żołądek i silną, umięśnioną nogę. W ich głowie znajdują się zwoje mózgowe tworzące bardzo prymitywny mózg. Pomimo iż ślimaki nie posiadają nosa, zmysł węchu jest u nich doskonale rozwinięty. Bodźce zapachowe odbierają bowiem za pomocą specjalnych receptorów umieszczonych w skórze. To dlatego tak często możemy zobaczyć ślimaki dotykające czułkami jakiegoś przedmiotu – w ten sposób go wąchają. Zwierzęta te nie znają natomiast świata dźwięków – ślimaki są całkowicie głuche, nie posiadają żadnego narządu słuchu.

2. Moja muszla nie jest pusta w środku.
2. Co ślimak ma pod muszlą?
Narządy wewnętrzne.

Wiele gatunków ślimaków posiada muszlę, do której może się schować w razie zagrożenia (np. ze strony drapieżnika). Wbrew pozorom wnętrze takiej muszli wcale nie jest puste. To pod nią, w tzw. worku trzewiowym, znajdują się tak ważne części ciała tych zwierząt jak nerka, żołądek czy serce.

Ponieważ w trakcie swojego życia każdy ślimak rośnie, jego muszla także zwiększa swoje rozmiary. W innym przypadku nie pomieściłaby coraz większych wewnętrznych części ciała zwierzęcia.

3. Ślimaki lądowe, które nie posiadają muszli, nazywamy ślimakami:
nagimi.

Ślimaki nagie pochodzą od ślimaków posiadających muszle, lecz utraciły je w toku ewolucji. Wiele gatunków ślimaków nagich nadal ma w swoim ciele wapienną płytkę – to pozostałość po zewnętrznej skorupie. Jednak ze względu na to, że jest ona niewielka, nie może ochronić zwierzęcia ani przed drapieżnikiem, ani przed skutkami ewentualnego upadku. Z drugiej strony brak balastu, jakim
z pewnością jest muszla, umożliwia ślimakom nagim zasiedlanie przestrzeni, które nie są dostępne dla tych ich krewnych, którzy dźwigają na grzbiecie duże i ciężkie skorupy. Ślimaki nagie mogą znaleźć schronienie pod każdym kamieniem, zwalonym pniem, a nawet głęboko pod ziemią, gdzie nie tylko stają się niewidzialne dla wielu drapieżników, ale też mogą przetrwać suszę.

Wiele gatunków, które nie posiadają muszli, znajdziemy także wśród wodnych ślimaków tyłoskrzelnych. Większość z nich można spotkać w egzotycznych morzach i oceanach, ale i w Polsce mamy kilku ich przedstawicieli – w Bałtyku żyją m.in. wypławczak garbaty i alderia niepozorna.

Niektóre ślimaki nie mogą
schować się w muszli.
Tego morskiego ślimaka można spotkać
m.in. w Oceanie Indyjskim.
4. Tarka ślimaków ma wiele tysięcy ostrych wyrostków.
4. W jaki sposób ślimaki rozdrabniają pokarm?
Za pomocą tarki umieszczonej na języku.

Większość ślimaków lądowych to gatunki roślinożerne, lecz wśród tych żyjących w morzach znajdziemy wielu mięsożerców, w tym nawet prawdziwych drapieżników. Każdy ślimak przed połknięciem pokarmu najpierw musi go rozdrobnić – bez względu na to, jaki rodzaj pożywienia smakuje mu najbardziej. Narząd, który mu do tego służy, jest nazywany tarką lub – z łaciny – radulą.

Tarka znajduje się na języku ślimaka. To twarda płytka pokryta tysiącami drobnych, lecz ostrych wyrostków, które są nazywane zębami. Dzięki niej ślimak stopniowo zeskrobuje swój pokarm, po prostu go liżąc. W ten sposób do jego otworu gębowego dostają się drobne, oderwane fragmenty pożywienia, które ślimakowi łatwo jest połknąć.

5. Większość ślimaków przesypia zimę.
5. Co się dzieje ze ślimakami w trakcie zimy?
Zwykle śpią snem zimowym.

Zima dla ślimaków nie jest najprzyjemniejszą porą roku – niskie temperatury, zamarznięta ziemia i woda w jeziorach, brak pokarmu i wygłodniałe drapieżniki wypatrujące czegoś do zjedzenia… To wszystko sprawia, że większość ślimaków unika zimy.

Ślimaki nie podejmują wędrówek do ciepłych krajów, jak robi to wiele gatunków ptaków. Kosztowałoby je to zbyt wiele energii. Niektóre ślimaki nagie jesienią składają jaja i umierają – ich dzieci wyklują się dopiero wiosną. Inne gatunki, głównie te posiadające muszle, odpowiednio przygotowują się do zimy i starają się ją przetrwać. Nie zbierają one zapasów na zimę, jak np. wiewiórki. Zachowują się wręcz przeciwnie – jesienią rozpoczynają głodówkę. Wtedy też znajdują sobie bezpieczną kryjówkę, chowają się w swojej muszli, zamykają jej otwór i… zasypiają na wiele miesięcy, by obudzić się na wiosnę.

Niektóre ślimaki nagie także zapadają w sen zimowy – nie mają muszli, więc zwykle szukają schronienia głęboko pod ziemią, gdzie mróz ich nie dosięga. Ślimaki wodne natomiast zwykle zakopują się na ten czas w mule na dnie zbiornika wodnego, w którym żyją.

6. Za najszybszego ślimaka świata uchodzi ślimak śródziemnomorski.
6. Największa odnotowana prędkość ślimaka wynosi:
ok. 45 metrów na godzinę.

Ślimaki poruszają się bardzo powoli. Niespiesznie suną po ziemi dzięki falującym skurczom mięśni umieszczonych na spodzie ich nogi. Ślimaki wodne także nie przemieszczają się szybko – pomału pełzną po powierzchni roślin, kamieni czy dna zbiornika. Mogą też dać się ponieść nurtowi wody lub wręcz aktywnie pływać, lecz nawet wtedy nie rozwijają zawrotnych prędkości.

Najwolniej poruszające się ślimaki w ciągu godziny przemierzają kilka metrów. Aby przejść taką odległość, człowiek potrzebuje zaledwie kilku sekund – i to idąc spacerowym krokiem. Za sprintera wśród ślimaków uchodzi bliski kuzyn winniczka – ślimak śródziemnomorski. Na co dzień nie wyróżnia się on rozwijanymi prędkościami, jednak to w przypadku tego gatunku naukowcy odnotowali absolutny ślimaczy rekord – prędkość poruszania wyniosła prawie 47 metrów na godzinę. Sami przyznacie, że jak na ślimaka to bardzo dobry wynik.

7. Ślimak zostawia za sobą ślad
w postaci śluzu.
7. To nieprawda, że śluz wydzielany przez ślimaki:
jest lepki i prawie nie zawiera wody.

Śluz, który ślimaki wydzielają na zewnątrz swojego ciała, pełni dla nich bardzo ważną rolę. Pokrywając ich delikatną skórę, chroni ją przed otarciami i skaleczeniami, a także przed zakażeniami i wysychaniem. Pomaga im też
w poruszaniu się – nawilża nie tylko ich skórę, ale też podłoże i sprawia, że przesuwanie się nawet po suchych
i twardych powierzchniach jest dla ślimaków łatwiejsze. Śluz tych zwierząt jest lepki i to dzięki niemu mogą one odbywać pionowe wspinaczki (np. po łodygach roślin) czy wędrować do góry nogami (np. po spodniej stronie liści).

Ta przezroczysta substancja o konsystencji żelu zawiera głównie wodę – inne jej składniki stanowią zaledwie kilka procent. Są jednak na tyle ważne i odżywcze dla skóry ślimaków, że nawet ludzie postanowili się im bliżej przyjrzeć i… wykorzystać w kosmetykach. Niektóre gatunki ślimaków są hodowane w celu pozyskania ich śluzu, który po odpowiednim przygotowaniu może stać się składnikiem kremów odmładzających i nawilżających.

8. Miękkie ciało małży również jest chronione przez muszlę.
8. Najbliższymi krewnymi ślimaków są m.in.:
małże i ośmiornice.

Ślimaki należą do jednej z najbardziej różnorodnych grup zwierząt – do mięczaków. Mięczakami są także ośmiornice oraz małże.

Choć na pierwszy rzut oka zwierzęta te bardzo różnią się między sobą, tak naprawdę mają wiele wspólnego. Prawie wszystkie mięczaki to organizmy wodne – tylko niektóre ślimaki opanowały środowisko lądowe, choć i one potrzebują dużo wilgoci w swoim siedlisku. Mięczaki mają miękkie ciała i bardzo delikatną skórę, w której znajduje się wiele gruczołów produkujących śluz. Małże, jak wiele ślimaków, posiadają zewnętrzne muszle, natomiast u ośmiornic muszla ta jest silnie zredukowana lub nie ma jej wcale (tak jak np. u ślimaków nagich). Narządy wewnętrzne tych zwierząt także są podobnie zbudowane.

Obecnie znanych jest ponad 100 000 gatunków mięczaków, spośród których zdecydowaną większość stanowią… ślimaki.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.