Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Smutek a depresja


Rozwój emocjonalny
w rodzinie
"Radość nie ma argumentów, smutek ma ich mnóstwo. Skutkiem tego właśnie jest tak okropny i tak trudno nam się z niego wyleczyć."
- Emil Cioran

Dorośli miewają lepsze i gorsze nastroje, chandry, depresje. Dzieciom często odmawia się prawa do przeżywania głębokiego smutku. Przeraża nas myśl o tym, że nasze dziecko też może odczuwać przygnębienie, poczucie pustki, beznadziei...

CZY DZIECKO MOŻE MIEĆ DEPRESJĘ?

Wielu z was, jeśli nawet nie przeżyło obniżonego nastroju, to przynajmniej spotkało się lub słyszało, że ktoś znajomy cierpi na depresję. Może nawet zauważyliście kiedyś taki stan przygnębienia u waszych pociech. Czy to w ogóle możliwe, aby dziecko mogło popaść w depresję? Niestety, mimo, że dzieciństwo kojarzy się raczej z beztroską i zabawą, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

JAK TO SIĘ OBJAWIA?

U starszych dzieci oznaki depresji są bardziej podobne do choroby u osób dorosłych. Natomiast u młodszych dzieci przejawia się to irytacją, wybuchami złości, skłonnością do agresji (np. bicie innych dzieci) i autoagresji (uderzanie głową w ścianę). Różnica ta wynika z trudności i braku umiejętności wyrażania wprost odczuwanego smutku i przygnębienia. Niestety, rodzice widzą w takim zachowaniu najczęściej tylko „niegrzeczne” dziecko. Dlatego tak często oznaki stanu depresyjnego pozostają niezauważone.

CO MOŻE NIEPOKOIĆ?

Smutek i przygnębienie mogą się manifestować, jako:

  • Brak energii i utrata zainteresowania tym, co dziecko wcześniej lubiło robić
  • Niskie poczucie wartości i bardzo krytyczny stosunek do samego siebie
  • Utrata pewności siebie oraz pesymistyczna wizja świata i przyszłości
  • Wycofanie, brak aktywności oraz skłonność do irytacji
  • Problemy w szkole oraz trudności z koncentracją uwagi
  • Dolegliwości fizyczne, na przykład bóle brzucha, kołatanie serca czy bóle głowy
  • Problemy ze snem oraz zwiększony lub obniżony apetyt - widoczny w znacznym przybraniu na wadze lub jej spadku
  • Częste poruszanie tematu śmierci lub samobójstwa oraz komentarze: „mam wszystkiego dosyć”, „nie chce mi się żyć”, „chyba się zabiję”.

Tego typu oznaki powinny alarmować rodziców, że z ich pociechą dzieje się coś niedobrego. Warto wtedy zasięgnąć porady psychologa czy psychiatry.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY?

Najczęściej jest to kilka czynników, w tym genetyczne. Dzieci, których rodzice mieli lub mają depresję, są bardziej podatne. Przy czym choroba pojawia się najczęściej, gdy dziecko przeżywa silny stres związany np. z:

  • rozwodem rodziców,
  • śmiercią kogoś bliskiego,
  • utratą przyjaciół,
  • zmianą miejsca zamieszkania, szkoły (np. wyjazd na stałe do innego kraju),
  • bycie prześladowanym przez grupę rówieśniczą lub problemy szkolne.

Dzieci różnie mogą reagować na stresujące wydarzenia lub życie w ciągłym stresie. To zależy od ich cech osobowości, wytworzonych mechanizmów radzenia sobie oraz tego, czy mają wsparcie ze strony bliskich osób.

Następny artykuł: ZAZDROŚĆ

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook