Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Odwaga dla dziewczynek


Rozwój emocjonalny
w rodzinie
"Kiedy (..) chcesz coś osiągnąć, a sama wątpisz w swoje umiejętności, nie osiągniesz sukcesu."
- Urszula Dudziak

Zdarza się, że My, rodzice, nie mamy jednoznacznego stosunku do odwagi. Często zachęcamy chłopców do odważnego zachowania, natomiast dziewczynki namawiamy do ostrożności. Uważamy, że mężczyźnie odwaga jest niezbędna do życia, podsycamy w nim ciekawość do penetrowania ciemnych kątów, łapania pająka, skłaniamy do poszukania w sobie koniecznej do tego odwagi. Natomiast dziewczynek w wielu rodzinach nie zachęca się do szukania w sobie odwagi, pozwala im się bać ciemnych pomieszczeń, pająków i myszy. Często odważne dziewczynki nazywane są niegrzecznymi, wtłacza się je w ramy społecznych oczekiwań. Po córeczce rodzice spodziewają się raczej spolegliwości i uważają za właściwą i naturalną jej lękliwą postawę.

KONSEKWENCJE

- Grzeczne kobiety są jak zakneblowane. Bez słowa rezygnują z wielu przyjemności, rzadko sięgają po to, czego naprawdę pragną. Ute Erhartd

- To smutny dzień, kiedy odkrywasz, że żaden wypadek ani czas, ani los, tylko ty sama ograbiasz siebie z pewnych rzeczy. Lillian Hellman

- Kobiety wyrzekają się nie tylko własnych dochodów i materialnej niezależności, ale także prawa do własnego czasu i własnej przestrzeni. Kobieta skurczona sygnalizuje: "To, co robię, to nic ważnego, nie potrzebuję do tego ani specjalnego miejsca, ani spokoju. Nie mam własnych spraw ani ważnych zajęć, przy których nie wolno by mi było przeszkadzać." Tak właśnie wygląda życie wielu kobiet. Ute Erhartd

- Wieczorami czytałam i spacerowałam całymi milami wzdłuż plaży, pisząc kiepskie wiersze i bezustannie szukając kogoś wspaniałego, kto wyszedłby z ciemności i odmienił moje życie. Nigdy nie przeszło mi nawet przez myśl, że tą osobą mogę być ja sama. - Anna Quindeln

PRAWO DO ODWAGI

Dziewczynki mają prawo do odwagi – nie zabierajmy im tego. Wraz z prawem do odwagi często zabiera im się możliwość obrony własnego zdania, realizowania własnych potrzeb, celów i pasji. Dziewczynki, które zachęca się do odwagi, lepiej się rozwijają, potrafią w szkole wykorzystać swoje mocne strony i talenty. Bez obawy uprawiają sporty, śpiewają, tańczą, tworzą. W dorosłym życiu mają większe szanse na znalezienie przyjaciół, dobrego partnera życiowego, lepszej pracy, zrobienie kariery. Na szczęśliwsze życie. Odważne kobiety są niezależne, potrafią nawiązywać partnerskie relacje w pracy, prywatnie i budować partnerskie związki. Nie muszą wówczas żyć w zależności od swojego męża, dzieci, mogą żyć pełnią życia. Znowu posłużę się cytatem, który jest autentycznym świadectwem tego, jak bardzo dziewczynki potrzebują odwagi. Cytat ten będzie także najodpowiedniejsza puentą.

Chciałabym wiedzieć od początku, że urodziłam się jako silna kobieta. Jakaż byłaby to różnica! Chciałabym wiedzieć, że urodziłam się odważna - tyle czasu poświęciłam na drżenie ze strachu. Ile rozmów nie tylko bym zaczęła, ale i skończyła, gdybym wiedziała, że posiadam dzielne serce? Chciałabym wiedzieć, że urodziłam się, by wziąć świat w swoje objęcia - nie uciekałabym z niego na tak długo, ale biegłabym ku niemu z otwartymi ramionami.
- Sarah Ban Breathnach, Coś więcej, czyli w poszukiwaniu autentyczności.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook