Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Radzenie sobie z emocjami - SMUTEK


Rozwój emocjonalny
w rodzinie
"Bo smutek rodzi się zawsze z czasu, który upływa,
a nie zostawia owocu."

- Antoine de Saint-Exupery

Smutek jest emocją trudną w przeżywaniu. Znacznie łatwiej jest zrobić coś z przeżywaną złością niż ze smutkiem. Nie chcemy smutku, może nawet boimy się go. Jeszcze trudniej jest nam przyjąć smutek dziecka. Lubimy, kiedy jest radosne i chcielibyśmy uchronić je przed smutkiem. Możemy mieć pokusę, aby chronić je przed nieprzyjemnymi emocjami, aby im zaprzeczać. Ale to nie jest dobre, ponieważ „tłumiony płacz nie czyni nas silnymi, a tylko chorymi”. Nauka przeżywania uczuć polega przecież na właściwym ich nazwaniu i akceptowaniu i tylko taka postawa pozwala dobrze sobie z nimi w życiu radzić.

SKĄD SIĘ BIERZE?

Smutek przede wszystkim uświadamia nam, że czegoś lub kogoś nam brakuje. Zgoda na smutek i uwolnienie go (np. poprzez płacz) pomaga zrozumieć siebie i zrobić miejsce na radość. Już w latach 80 naukowcy odkryli, że podczas płaczu produkowana jest endorfina, która blokuje receptory bólu ciała. To dlatego maluchy tak skwapliwie płaczą przy każdym uderzeniu, skaleczeniu czy rozczarowaniu – to jest im naprawdę potrzebne dla uśmierzenia bólu.

SMUCI SIĘ CIAŁO

Emocje odczuwamy nie tylko w duszy - całe ciało mówi nam przecież, co czujemy, np.:

  • w złości zaciskamy pięści i szczęki, czasem boli głowa,
  • ze strachu boli nas brzuch,
  • a kiedy jesteśmy smutni, obolałe bywa całe ciało, czasem boli serce, czujemy ucisk w klatce piersiowej.

Płacz daje rodzaj ukojenia dla ciała i psychiki, pozwala uzewnętrznić emocje i daje im ujście. Pozwalajmy zatem naszym dzieciom wypłakać się, kiedy tego potrzebują i starajmy się im towarzyszyć przy tym bez zniecierpliwienia.

AKCEPTUJ SMUTEK

Nie jest łatwo słuchać płaczu dziecka, patrzeć na jego zasmuconą buzię. A jednak postarajmy się zaakceptować smutek dziecka. Odrzucenie tej emocji przez rodzica sprawia, że dziecko myśli, że jest z nim coś nie w porządku. A jest wiele sytuacji, kiedy wyszydzamy, zaprzeczamy czy wypieramy smutek: "I co się tak mażesz, nic się przecież nie stało".

Dajmy dzieciom prawo do:

  • smutku,
  • rozpaczy,
  • żalu

po stracie przyjaciela, zgubieniu zabawki czy śmierci zwierzątka. Powstrzymajmy się od rad: "I po co tak płakać, zaraz będziesz mieć nowego". Dziecko potrzebuje czasu, aby pogodzić się ze stratą.

Bywa, że złościmy i gniewamy się na nasze dzieci za to, że są smutne, odmawiając im w ten sposób prawa do przeżywania tej emocji. Jednak smutek nie zniknie, dlatego że dziecku się tego zabroni. Nie przestanie być smutne, a jedynie zamknie się w sobie i być może zacznie udawać - żeby nam nie sprawiać zawodu, albo nie sprowadzać na siebie naszej złości.

W życiu spotyka nas wiele sytuacji niosących zawód, zmartwienie, chorobę czy śmierć. Postarajmy się dobrze przygotować nasze dzieci do ich przeżywania i radzenia sobie z nimi.

W następnym odcinku przeczytasz o tym, czy mówić dzieciom o chorobie i śmierci.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook