Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Radzenie sobie z emocjami - SMUTEK (2)


Rozwój emocjonalny
w rodzinie
"Trzeba przeżyć wszystko, co jest nam dane. Całą radość i cały smutek. Nie wolno nam się od tego uchylić. Nie przeżyty smutek, przed którym uciekliśmy,
i tak kiedyś nas dopadnie."

- Hanna Krall

Smutek bez wątpienia należy do tych mniej przyjemnych emocji, ale i jednocześnie do tych najbardziej pożytecznych. Pozwala pogodzić się ze stratą i przeżyć żałobę. Dzieci, podobnie jak dorośli, mają prawo do smutku. Dzięki rodzicom, krok po kroku, uczą się:

  • reagować na pocieszanie,
  • znajdować wyjścia ze smutku,
  • rozpoznawać smutek u innych ludzi
  • i okazywać im wtedy współczucie.

To bardzo ważne umiejętności.

KIEDY KTOŚ UMIERA

Bardzo często w sytuacji, gdy ktoś z rodziny ciężko zachoruje lub umiera, pragniemy pozostawić dzieci w nieświadomości, chcąc uchronić je przed smutkiem. Rodzicom wydaje się, że dwu-, trzy-, pięciolatek nie jest wstanie zmierzyć się ze śmiercią.

  • Tymczasem dzieci, niczym najczulsze urządzenia pomiarowe, wyczuwają nastroje w domu. Jeśli nie wiedzą, dlaczego mama i tata są smutni - szukają winy w sobie.
  • Po drugie - uczymy dzieci, że nie należy kłamać, a sami oszukujemy je w tak ważnej sprawie.
  • Po trzecie - nie będziemy w stanie wiecznie chronić naszych pociech przed bólem. Kiedyś klosz ochronny zniknie i to od nas zależy, czy dzieci będą umiały poradzić sobie z cierpieniem. To rodzice nauczą je mierzenia się z bólem, przeżywania żałoby, akceptacji trudnych uczuć.
  • A więc nie uczmy dzieci ucieczki od problemów, zaprzeczenia emocjom, wyparcia. Jeśli rozmawiamy z dzieckiem i mówimy mu prawdę, pokazujemy, że z bólem można sobie poradzić. Są chwile trudne, ale one przemijają. Przekazujemy dziecku ważne rzeczy:

    • że istnieją dobre łzy,
    • że czasem każdy jest smutny,
    • że umieranie jest częścią życia.

    W rozmowie możemy odpowiedzieć na pytania, które się pojawiają i rozwiać lęki dziecka. Jeśli przemilczymy takie wydarzenie, wtedy pobudzamy wyobraźnię malucha i pozostawiamy go z jego lękami. Podobnie niewłaściwe, jak milczenie, jest zbyt szczegółowe opowiadanie o przebiegu choroby czy innych nieszczęśliwych wydarzeń. Zachowajmy umiar i nie bójmy się mówić "nie wiem".

    UMIAR W SMUTKU

    Tak, jak w innych dziedzinach życia, również w emocjach działa zasada: „Co za dużo, to nie zdrowo”. Dlatego bądźmy czujni, gdy smucą się nasze dzieci i w zależności od sytuacji i osobowości malucha - nie dopuszczajmy do eskalacji smutku. Czasem pomocne może się okazać skierowanie myśli na inne tory, poczytanie książki, posłuchanie muzyki…

    W następnym odcinku: „Smutek a depresja”.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook