Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Rozwój emocjonalny - Ćw. 4

Jak radzić sobie ze złością

Rozwój emocjonalny
- Ćwiczenia

Tłumienie wyrażania emocji na ogół prowadzi do ich nasilenia lub przyczynia się do ich długotrwałego utrzymywania w postaci napięcia emocjonalnego. Nie wyrażone emocje, zwłaszcza gniew i złość, mogą wiązać się ze stanem zdrowia oraz sprzyjać rozwojowi niektórych chorób (na przykład powstrzymywanie złości, w przeciwieństwie do jej wyrażania, powoduje wzrost ciśnienia, co jest niekorzystne dla zdrowia).

Co możemy zrobić dla swoich pociech, żeby nauczyć je radzenia sobie ze złością w sposób konstruktywny? Czy istnieją sposoby, aby dziecko mogło pozbyć się nagromadzonego w nim napięcia, ale nie posuwało się do agresywnego zachowania?

Oto  kilka pomysłów, które mogą w tym pomóc:

1) Zwierzę złości

Należy uświadomić dziecku, że w złoszczeniu się nie ma nic złego, ani nagannego; każdy człowiek czasami się złości. Trzeba jednak nauczyć się, jak można poskromić swoje „zwierzę złości”, aby nie rozrosło się i nie pożarło swojego właściciela.

Siedząc w kręgu, udajemy się wszyscy po śladach zwierzęcia złości. Pytania do dzieci:
- Jak wygląda Twoje zwierzę złości?
- Jakie wydaje odgłosy, jakie dźwięki, kiedy jest złe?
- Jak nazywa się Twoje zwierzę złości?

Po rozmowie dzieci i rodzice przystępują do lepienia zwierząt złości z gliny lub plasteliny, które później stworzą wspólną wystawę.

2) Rodzinne opowiadanie

Po prezentacji zwierzaków złości i ich charakterystyce, dzieci oraz rodzice mają za zadanie napisać historię, której bohaterami byłyby stworzone zwierzęta, początkowo złoszczące się na siebie, ale znajdujące wreszcie drogę do porozumienia i kontaktu. Po wymyśleniu historii może dojść do jej wspólnego odegrania.

3) Wentyl bezpieczeństwa

Dzieci oraz rodzice mogą przypomnieć sobie sytuacje, które niezwykle ich zdenerwowały, a i złość została stłumiona lub nie istniała możliwość, żeby ją wyrazić. Następnie każdy bierze stos gazet i rozrywa je na maleńkie kawałeczki. Potem liczne skrawki papieru wsypywane są do wiaderka z klejem i mieszane. Na dużym arkuszu papieru dochodzi do pojednania, wszystkie dłonie budują wspólnymi siłami dzieło sztuki z powstałej masy papierowej- dzieło pojednania ze złością. Jest to doskonały sposób na rozładowanie zgromadzonego napięcia.

4) Pierwsza pomoc w razie ataku złości

  • PUDEŁKO ZŁOŚCI - W dużym kartonie po butach wycinamy otwór z przodu. Oklejamy go razem z dziećmi i stawiamy w miejscu widocznym dla wszystkich. Każdy (również rodzice) może wrzasnąć do jego wnętrza, kiedy będzie zły. Skrzynkę złości trzeba regularnie opróżniać, żeby nie przepełniła się złą energią. Dzieci na pewno znajdą odpowiedni sposób na to.
  • SKRZYNIA ZŁOŚCI - Dzieci ozdabiają duży karton w dowolny sposób, odtąd będzie to skrzynia złości. Kiedy zajdzie taka potrzeba (dziecko zdenerwuje się na inne dziecko lub na osobę dorosłą), każdy będzie mógł wypisać, co go dręczy na kartce, zmiąć i wrzucić do skrzyni; pozwoli to obniżyć napięcie.
  • PIŁKI ZŁOŚCI - Należy przygotować miejsce, gdzie będzie leżał kosz wypełniony gazetami. Rozzłoszczone dzieci mogą zgnieść gazety w kulkę i rzucać nimi w ścianę (w wyznaczonym miejscu). Dzieci, które są złe na siebie nawzajem, mogą stoczyć bitwę przy pomocy kulek z gazet.

Pomysły ćwiczeń rozładowujących napięcie pochodzą z książki „Wychowanie bez przemocy”, Lea Regine Holl, wyd. Jedność.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook