Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Rozwój emocjonalny - Ćw. 5

Czas uczuć

Rozwój emocjonalny
- Ćwiczenia

Chcemy, żeby dzieci dobrze radziły sobie z emocjami i wiemy, że pierwszym krokiem ku temu jest ich wyrażanie. Dla malucha zidentyfikowanie, rozpoznanie swojego stanu uczuć to już jest duży postęp. Aby dziecko miało odwagę powiedzieć, przekazać jak się czuje, musi wiedzieć, że nic mu w zamian nie grozi. Bardzo ważne jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i aprobaty, która jest związana z wyjawianiem uczuć. Nie wolno dzieci zawstydzać z tego powodu, że są zezłoszczone, czy przestraszone.

Czasem sami rodzice czują się zakłopotani bezpośrednim wyrażaniem uczuć przez dzieci. Bywa, że mają z tym większy niż maluchy problem. Zachęcam do poniższej zabawy rodziców wraz z dziećmi. Ta zabawa jest szczególnie pomocna tym dzieciom i dorosłym, którzy niechętnie mówią o uczuciach, albo nie mają w tym wprawy.

WYKONANIE

Zabawa nazywa się „Czas uczuć” i mogą się w nią bawić już dwuletnie maluchy. Z tektury lub z drewna wykonujemy razem z dziećmi zegar, który wskazuje zamiast godzin - uczucia. Przymocowujemy na środku ruchomą wskazówkę. Na tarczy zamiast cyferek pojawiają się twarze z uczuciami. Zaczynamy od czterech podstawowych: złość, strach, smutek i radość - dzielimy tarczę na cztery równe części. Zegar wieszamy w miejscu widocznym i dostępnym dla każdego.


Uwaga: specjalnie dla Was przygotowaliśmy "gotowca", czyli zegar emocji do wydruku:
wersja dla dziewczynek: pobierz
wersja dla chłopców -
pobierz

ZABAWA

Wyjaśniamy: „Ten zegar zamiast godzin pokazuje uczucia. Przesuwając wskazówkę możecie pokazać, jak się czujecie w danej chwili. Wtedy mamusia i tatuś (brat i siostra) będą wiedzieli więcej o waszym nastroju i być może będą potrafili wam pomóc.” Kiedy dziecko używając zegara pokaże Wam swoje uczucia, postarajcie się to zauważyć głośno, np.: widzę, że jesteś teraz smutny. Chcesz się przytulić?” Już samo to może wystarczyć, aby poprawić humor dziecku, a jeśli nie, to w ramionach czułego rodzica będzie mu łatwiej powiedzieć, jaka jest tego przyczyna.

  • Dzieci uczą się, że nie jesteśmy bezradni w stosunku do uczuć i że mamy wpływ na nasze nastroje.
  • Uczą się, że warto podzielić się przeżywanymi emocjami i że jest to bezpieczne.
  • Zabawa daje przestrzeń i czas dla uczuć, pozwala znaleźć dla nich ujście lub zainicjować ich rozładowanie.
  • Jest okazją do podzielenia się uczuciami i wysłuchania drugiej osoby.
  • Pozwala dzieciom zrozumieć swój stan i uporządkować chaos w uczuciach.
  • Pokazuje, że można złość wyrażać w słowach a nie w czynach.
  • Pomaga unikać nieporozumień i definiować, określać potrzeby.
  • Daje szansę rodzicom i dzieciom na wzajemne zbliżenie i poznawanie siebie.

INNY WARIANT

Im starsze są dzieci, tym bardziej zróżnicowane uczucia można pokazać. Wówczas dzielimy tarczę na więcej równych części i umieszczamy na nich twarze z minkami. Zegar może znaleźć swoje stałe miejsce w życiu rodziny, lub można przeznaczać specjalny dzień, np. niedzielę na „Czas uczuć”, kiedy poświęcamy im szczególną uwagę.

Ćwiczenia zaczerpnęłam z książki „Skarbnica edukacji dobrego serca” Charmaine Liebertz.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook