Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Rozwój emocjonalny - Ćw. 9

Samokontrola (1)

Rozwój emocjonalny
- Ćwiczenia

W życiu, kiedy mały lub duży człowiek czegoś bardzo pragnie, nie jest łatwo o samokontrolę. Brakuje nam cierpliwości, opanowania i równowagi wewnętrznej.

W naszym pierwszym ćwiczeniu poszukamy równowagi pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi uczuciami. Zanim przystąpimy do zabawy z dzieckiem musimy mu wytłumaczyć, na czym polega optymizm i pesymizm.

Drugie ćwiczenie pomaga kontrolować impulsywność, tutaj poprzez powstrzymywanie się od wyjawienia tajemnicy. Warto je poprzedzić czytaniem bajki „Ali Baba i 40 rozbójników”.

 

1. Waga – ćwiczenie dla dzieci od 6 do 11 lat. Wystarczy 5 minut.

To ćwiczenie po pierwsze odpręża, a po drugie pokazuje dziecku, że wyważenie nastrojów leży w jego rękach – tutaj dosłownie! :)

Stajemy wraz z dzieckiem na środku pokoju i mówimy: „Każdy z nas jest wagą, a nasze ręce są szalami. Zamknij teraz oczy i pomyśl o czymś, co cię martwi. Obudź w sobie wszystkie związane z tym negatywne uczucia i nich popłyną one do twojej prawej dłoni zaciśniętej w pięść. Teraz zastanów się, jakie pozytywne uczucia możesz położyć na drugiej szali, aby osiągnąć równowagę? Niech one popłyną do twojej lewej, otwartej dłoni. Wzmocnij pozytywne uczucie wyobrażając sobie, jaki ma kształt, kolor, wielkość, ciężar, temperaturę, a nawet dźwięk. Oczy otwórz dopiero wtedy, gdy twoja prawa pięść się otworzy i gdy obie dłonie będą jednakowo ciężkie i odprężone. Połóż dłonie delikatnie na brzuchu i oddychaj głęboko – teraz osiągnąłeś równowagę swoich uczuć.

2. Skrzynia skarbów – ćwiczenie dla dzieci od 4 do 11 lat. Wystarczy 10 minut.

Zabawa wychodzi najlepiej, kiedy jest więcej osób. Jeśli masz jedno dziecko, zaproś do niej dzieci sąsiadów, albo niech wszyscy razem: mama, tata i dziecko wezmą udział w zabawie.

Uwagi: Jakże trudno jest utrzymać język za zębami, kiedy ktoś nam coś powiedział w sekrecie. Samo posiadanie tajemnicy powoduje lekkie napięcie, sprawia, że nie tylko dzieci czują się wyróżnione. Dziecko często ma ogromną potrzebę, aby natychmiast komuś o tym opowiedzieć. Warto ten motyw wykorzystać, aby uczyć panowania nad sobą.

Zabawa:

Na środku pomieszczenia ustawiamy "skrzynię skarbów". Siadamy w pewnej odległości w kręgu. Każdego ogarnia ciekawość, jaki skarb jest w środku. Wszyscy po kolei mogą zerknąć do wnętrza skrzyni, ale nie mogą nic powiedzieć. To ściśle tajne! Każdy wraca na swoje miejsce z tajemnicza miną, aż wszyscy poznają sekret. Wtedy na komendę "Sezamie otwórz się!" wszyscy, jednocześnie wołając, głośno zdradzają tajemnicę.

Wskazówki:

Będzie nam potrzebna „skrzynia skarbów”. Łatwo ją wyczarować z pudełka po butach oklejonego barwnym czy błyszczącym papierem, albo kuferka ozdobionego na tę okazję. Można przyczepić jeszcze kilka błyskotek, owinąć sznurami korali, itp. Doskonała jest w tej roli szkatułka zamykana na kluczyk. Do środka można włożyć kilka przedmiotów, albo zmieniać „skarby” i zrobić kilka rund. Mogą to być: mała pluszowa maskotka, śmieszne zdjęcie, pamiątka z podróży, muszla.

Wariant dla dzieci 8-11 lat: W skrzyni może się znajdować tajna wiadomość z poleceniem, np. "Podskakuj!", "Śmiej się", "Zagwiżdż jakąś melodię", itp. Kiedy powiesz: "Sezamie otwórz się!", wszyscy podskakują, śmieją się lub gwiżdżą.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook