Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Rozwój emocjonalny - Ćw. 13

Rozwijanie empatii (1)

Rozwój emocjonalny
- Ćwiczenia
"Poprzez zajmowanie się innymi dowiadujemy się dużo o sobie samym”
– Charmaine Liebertz

Zanim zaproponujemy dzieciom zabawy rozwijające empatię, poćwiczmy NASZE empatyczne nastawienie. Będzie to jednocześnie nauka dla naszych dzieci.

  • We wczesnym dzieciństwie nasze pociechy potrzebują dużo kontaktu fizycznego i przytulania. Nie zapominajmy o tym i później. Rozdawajmy im uściski, pieszczoty i uśmiechy na co dzień – rozwijamy w ten sposób naszą uczuciową więź z dzieckiem.
  • Zwracajmy uwagę, czy wystarczająco troskliwie obchodzimy się z przedmiotami w naszym otoczeniu i uczmy tego nasze dzieci. Starajmy się naprawiać to, co się da, unikajmy nastawienia: zepsute-wyrzucone. Pamiętajmy, że stosunek do człowieka dziecko wyrabia sobie na podstawie stosunku do otoczenia. Szacunek do człowieka rozpoczyna się od szacunku do drobiazgów życia codziennego.
  • Czasem wybucha awantura rano tuż przed wyjściem do przedszkola czy szkoły, lub też wieczorem, kiedy kładziemy się spać. Nie rozstawajmy się z dzieckiem w niezgodzie i ze złymi uczuciami. Koniecznie pojednajmy się przed zaśnięciem czy wyjściem z domu, zaznaczając, że o sprzeczce porozmawiamy jutro albo po powrocie z pracy, w spokoju. Dodajmy, że teraz życzymy miłego dnia, czy dobrej nocy – i zapewnijmy, że bardzo kochamy.

ZABAWY Z DZIEĆMI

1. Lustereczko - dla dzieci w wieku od 5 lat do 11 lat. Wystarczy 5 minut.

Wskazówka: Można bawić się we dwójkę: mama lub tata z dzieckiem, ale najlepiej, kiedy oboje rodzice biorą udział w zabawie. Jeszcze weselej jest, gdy dzieci mają rodzeństwo.

Zabawa:

Stajemy naprzeciwko dziecka albo ustawiamy się parami (jeśli w grze bierze udział więcej osób). Jedna osoba będzie lusterkiem, a druga będzie przeglądać się w tym żywym zwierciadle. Osoba, która się przegląda, przywołuje na myśl jakąś emocję (nie mówi jej głośno) i pyta zwierciadło: „Lustereczko, powiedz przecie, jakie mnie ogarnia uczucie? ”. Lustro próbuje pokazać gestem, mimiką albo w razie trudności opisać słownie uczucia osoby naprzeciw (musi je odgadnąć). Kiedy partner lustra poczuje się zrozumiany, następuje zmiana. Dzięki temu ćwiczeniu z jednej strony uczymy się odgadywania cudzych emocji i uczuć, a z drugiej strony – na bazie tego, co widzimy u innych – interpretowania nastrojów.

2. Dwie wieże - dla dzieci w wieku od 3 lat do 6 lat. Wystarczy 10-20 minut.

Wskazówka: To zabawa, dzięki której dzieci mogą zrozumieć, jak ważna jest zgodna współpraca i jak bardzo liczy się ich udział we wszelkich domowych czynnościach. Ćwiczenie proponuję szczególnie tym rodzicom, którzy posiadają dwoje lub więcej dzieci. Samemu też warto pobawić się z dzieckiem.

Materiały: klocki i opaska na oczy.

Zabawa:

Dobieramy się parami. Przed sobą na podłodze mamy rozłożone klocki. Jedna z osób z pary ma założoną opaskę i to ona, słuchając instrukcji osoby, która widzi, buduje wieżę. Kiedy budowla jest ukończona, następuje zamiana. Osoba, która miała zawiązane oczy, przekazuje opaskę i teraz pomaga partnerowi zbudować drugą, identyczną wieżę. Jako zwieńczenie sukcesu i współpracy, obie wieże łączymy dłuższym klockiem tak, aby ich nie przewrócić.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook