Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Rozwój emocjonalny - MOTYWACJA


Rozwój emocjonalny
w rodzinie
"Każdą pracę wykonuj, jakby miała ona być
ostatnią w życiu."

- Marek Aureliusz

MOTYWACJA - CZYM JEST?

Zapytałam o to kilka osób i otrzymałam takie odpowiedzi:

  • To entuzjazm, zapał, wiara w siebie.
  • To dążenie do osiągnięć, zaangażowanie, inicjatywa, optymizm.
  • To wytrwałość w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów.

I musiałam się zgodzić ze wszystkimi. :)

To również cecha sportowców, muzyków, szachistów i innych ludzi oddanych swojej pasji. Motywacja to cecha olimpijczyków i zwycięzców w ogóle. To jej zawdzięczają ciągłe ćwiczenia podnoszące poziom umiejętności. Spośród rówieśników o podobnych zdolnościach, Ci zajmują czołowe lokaty, którzy więcej wysiłku wkładają w ćwiczenia.

MOTYWACJA W ŻYCIU

Motywacja jest także potrzebna na co dzień. Za każdym razem, kiedy Ty lub Twoje dziecko, zabieracie się do działania z przekonaniem: „Na pewno mi się uda” - posługujecie się właśnie motywacją. Innymi słowy, jest to pozytywna ocena swoich możliwości. Każdy, kto pozytywnie ocenia swoje umiejętności i uczucia, jest w stanie samodzielnie się motywować. Bardzo wyraźnie widać tutaj siłę pozytywnego myślenia, nazywaną optymizmem. W parze z optymizmem idzie nadzieja, a wraz z nimi wytrwałość mimo niepowodzeń.

Nadzieja jest bardzo ważnym elementem motywacji i pełni jedną z ważniejszych ról w naszym życiu. To właśnie dzięki niej posiadamy:

  • zdolność do samomotywacji,
  • przekonanie o posiadaniu odpowiednich umiejętności do osiągnięcia swych celów,
  • zdolność do podtrzymywania się na duchu w krytycznych sytuacjach,
  • zdolność poszukiwania innych sposobów realizacji zamiarów,
  • zdolność zmiany celów jeśli okazały się nieosiągalne.

Dlatego dbajmy o rozwijanie i pobudzanie nadziei u dzieci – nie są to cechy charakteru! Nadziei i optymizmu można się nauczyć. Starajmy się też nie pozbawiać ich jej, nawet w trudnych sytuacjach – zdawałoby się bez wyjścia. Zdarzają się zarówno rodzice, jak i nauczyciele, którzy - zwykle nieświadomie - dają dziecku do zrozumienia, że jest głupie lub bezwartościowe, że inni są lepsi. Albo prezentują postawę, że praca nie daje przyjemności, radości, że życie jest ciągłą walką, że los jest niesprawiedliwy i okrutny… To nie jest obraz świata, to jest obraz tego, co ludzie myślą o świecie i jak się w nim czują.

SUKCESY I PORAŻKI

Chodzi o to, żeby zarówno sukcesy, jak i porażki postrzegać, jako wydarzenia, na które mamy wpływ. To nie los, tylko my sami decydujemy o swoim życiu. Optymizm opiera się na zdrowym zaufaniu do siebie, na przekonaniu, że: „Potrafię wywierać wpływ na moje myśli, uczucia i działania, mogę nimi sterować i produktywnie z nich korzystać.”

Optymizm - podobnie jak nadzieja - oznacza silne oczekiwanie, że mimo niepowodzeń i porażek wszystko ułoży się ogólnie rzecz biorąc dobrze. Optymiści wyjaśniają swoje niepowodzenia jako wynik czegoś, co można zmienić. Jeśli zabiorą się do pracy, mogą odnieść sukces. Optymizm nie polega na tym, że wszystko jest odbierane pozytywnie (to jest myślenie bezkrytyczne), ale na tym, aby skupiać się na pozytywnych stronach. Pesymiści w przypadku porażki obarczają winą  cechy swojej osobowości, których nie da się w ich przekonaniu zmienić.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook