Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Pokojowe przejęcie

ciekawostki historyczne - zakup Alaski - mapa

Zmiana przynależności państwowej jakiegoś obszaru kojarzy się z burzliwymi wydarzeniami – wojnami, powstaniami, walkami. Nie jest to jednak reguła. Przykładem pokojowego przejęcia może być historia Alaski, czyli północno-zachodnich terenów Ameryki Północnej.

Rejon ten został oficjalną kolonią rosyjską pod koniec XVIII wieku. Choć Alaska przynosiła pokaźne dochody, zarządzanie nią było kłopotliwe. Po przegranej wojnie z Imperium Osmańskim (współczesna Turcja) i jego sojusznikami Rosja potrzebowała pieniędzy, a odległe zamorskie terytoria idealnie nadawały się do sprzedaży. Należało jedynie wybrać pomiędzy dwoma zainteresowanymi – Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Car nie zdecydował się na pierwszego z nich, gdyż Brytyjczycy stanęli po stronie Imperium Osmańskiego podczas niedawnego konfliktu. Dyplomaci rosyjscy rozpoczęli zatem negocjacje z USA. Po wieloletnich dążeniach w 1867 roku udało się sprzedać Alaskę za ok. 7,2 mln dolarów (współcześnie ok. 100 mln dolarów). Chociaż do dzisiaj można usłyszeć ze strony Rosjan, że Alaska została jedynie wydzierżawiona, istnieją dokumenty potwierdzające transakcję.

SuperKid.pl:
  • TYSIĄCE materiałów edukacyjnych
  • ZERO irytujących treści i reklam
  • dla rodzica: SPOKÓJ I WYGODA
  • dla dziecka: RADOŚĆ z własnych osiągnięć
  • BEZPIECZNA NAUKA i ZABAWA w jednym :)

Bo KAŻDE dziecko jest mądre i inteligentne.
Trzeba tylko dać mu szansę.