Opinie naszych użytkowników
Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.
Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi
Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka
Czytaj inne opinie »
W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Idiomy w obrazkach
Język polski, jak każdy inny język na świecie, jest pełen ciekawostek. Na szczególną uwagę zasługują idiomy, czyli wyrażenia, których nie można tłumaczyć dosłownie, bo uzyska się znaczenie dość absurdalne.
Plansze tu publikowane pomogą oswoić się z tymi ciekawymi związkami frazeologicznymi. Będą one przydatne zarówno w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które mają trudności ze zrozumieniem i zapamiętaniem tego typu wyrażeń, jak również w standardowej pracy z uczniami poszerzającymi swój zasób wiedzy z j. polskiego.
Jeden arkusz zawiera 6 idiomów. W przypadku każdego idiomu podane jest jego brzmienie, ilustracja DOSŁOWNEGO znaczenia oraz wyjaśnienie jego prawdziwego sensu. Mamy nadzieję, że rysunki przedstawiające idiomy w sposób dosłowny wywołają uśmiech na twarzy dziecka i zachęcą do zgłębiania tych językowych osobliwości :).
Oto przykładowe propozycje wykorzystania arkuszy:
- dziecko może tworzyć sobie własny, ilustrowany słowniczek idiomów, wpinając arkusze do skoroszytu lub dziurkując je i przewiązując tasiemką.
- można pociąć arkusze na poszczególne prostokąty, rozsypać je na stole, a zadaniem dziecka będzie zestawić razem brzmienie idiomu, jego dosłowne znaczenie (obrazek) oraz prawdziwe znaczenie. Można też tak pociąć arkusz, by na jednym kartoniku było brzmienie idiomu i obrazek, a na oddzielnym prawdziwe znaczenie - wówczas dziecko zestawia idiom z jego wyjaśnieniem.
- wycinamy poszczególne idiomy, kładziemy karteczki stroną zadrukowaną do dołu i prosimy dziecko, by wybrało kilka na chybił trafił. Następnie uczeń układa zdania z tymi wyrażeniami lub wręcz buduje całą historyjkę - tak, by wykorzystać w niej wszystkie wybrane idiomy.
- Gdy jest dwójka (lub więcej) dzieci, możemy zagrać w coś w rodzaju domina. Tniemy arkusz na kartoniki, a następnie wybieramy kartoniki z obrazkami i prawdziwymi znaczeniami. Tasujemy je i rozdajemy dzieciom. Jedno z dzieci kładzie obrazek na stole. To dziecko, które ma u siebie wyjaśnienie idiomu przedstawionego na ilustracji, dostawia swój kartonik, a następnie kładzie następny obrazek. Dzieci identyfikują kolejny idiom i szukają wśród swoich kartoników jego wyjaśnienia. Tak gramy dalej aż do wyczerpania karteczek.
Być może znajdziesz jeszcze inne, własne zastosowanie poniższych plansz.
Zatem - zapraszamy do zabawy :).
Arkusze są dostępne w wersji biało-czarnej i kolorowej do wyboru. Stopniowo będziemy dodawać kolejne zestawy idiomów.
Zobacz również:
- TYSIĄCE materiałów edukacyjnych
- ZERO irytujących treści i reklam
- dla rodzica: SPOKÓJ I WYGODA
- dla dziecka: RADOŚĆ z własnych osiągnięć
- BEZPIECZNA NAUKA i ZABAWA w jednym :)
Bo KAŻDE dziecko jest mądre i inteligentne.
Trzeba tylko dać mu szansę.