Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - MACHU PICCHU

Machu Picchu

Machu Picchu

W 1911 roku, dzięki amerykańskiemu naukowcowi i podróżnikowi, Hiramowi Binghamowi, świat usłyszał o niewiarygodnym miejscu, położonym w peruwiańskich Andach. Nad doliną rzeki Urubamba, na wysokości ok. 2400 m n.p.m., odkrył on legendarne miasto Inków – Machu Picchu. Ruiny miasta były prawdopodobnie już wcześniej odwiedzane przez poszukiwaczy skarbów, ale, co zadziwiające, nigdy nie dotarli do niego konkwistadorzy – hiszpańscy zdobywcy imperium Inków.

Tajemnicze miasto powstało prawdopodobnie w XV wieku, a po opuszczeniu przez mieszkańców jego ruiny przez czterysta lat stały ukryte wśród bujnej, tropikalnej roślinności. Naukowcy cały czas zastanawiają się nad przeznaczeniem tego miejsca, wybudowanego w tak niedostępnym terenie. Uważano je m.in. za sanktuarium kobiet nazywanych Dziewicami Słońca, obserwatorium astronomiczne, więzienie czy nawet za miejsce eksperymentów rolniczych. Dzisiaj jednak przeważa opinia, że była to posiadłość inkaskich władców.

Osadę tworzyło ok. dwustu obiektów i budowli o różnym przeznaczeniu, w tym świątyń, spichlerzy i domów mieszkalnych. Na całym terenie archeolodzy znaleźli wykute w kamieniu koryta i zbiorniki, tworzące system nawadniający, oraz sztuczne tarasy, przeznaczone pod uprawy. W górnej części miasta umieszczone były m.in. Świątynia Słońca, Świątynia Trzech Okien, pałac królewski oraz Intihuatana – skalny blok w kształcie spłaszczonej piramidy. Tajemnicą pozostaje, w jaki sposób Inkowie radzili sobie w górskim terenie z transportem ogromnych, granitowych bloków skalnych – wiemy przecież, że nie znali koła.

Ta niezwykła twierdza, położona w niesamowicie malowniczym miejscu, będzie z pewnością pobudzać wyobraźnię kolejnych pokoleń. Ze względu na swą wyjątkowość Machu Picchu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2007 roku zaliczono je też do siedmiu cudów świata współczesnego.