Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - CHRAPANIE

chrapanie

Chrapanie

Sen to czas wypoczynku i regeneracji dla całego organizmu. Większość narządów spowalnia swoje działanie, aby po przebudzeniu znów pracować dla nas pełną parą. Odpoczywają także mięśnie – i to nie tylko te, które trenujemy na siłowni. Znajdują się one również m.in. w układzie oddechowym – ich rozluźnienie może powodować chrapanie.

Kiedy podczas snu mięśnie przestają ściśle kontrolować tylną część gardła, zmienia się położenie podniebienia miękkiego i języczka – po prostu opadają, a przestrzeń, przez którą może przepływać wdychane i wydychane powietrze, zmniejsza się. Gdy szczelina w gardle jest naprawdę wąska, chrapiemy.

Przyczyn chrapania jest więcej. Może je powodować m.in.: przerost migdałków, skrzywiona przegroda nosowa lub otyłość. Najczęściej nie jest to groźne zjawisko, ale bywa też objawem bezdechu sennego. Jeśli więc chrapiesz często i głośno, a rano jesteś zmęczony i niewyspany, lepiej zgłoś się do lekarza.