Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ERYTROCYTY

erytrocyty

Erytrocyty

Erytrocyty to jedne z głównych komórek krwi, nazywane również czerwonymi krwinkami lub czerwonymi ciałkami. Są wklęsłe, ponieważ nie mają jądra komórkowego. Zawierają za to wyjątkowy składnik – hemoglobinę, dzięki której transportują tlen. Dostarczają go do wszystkich zakamarków organizmu. To ważne, ponieważ każda nasza komórka potrzebuje tlenu, by prawidłowo funkcjonować. Bez niego nie może pracować ani serce, ani mózg, ani żaden inny narząd.

Erytrocyty powstają w szpiku kostnym i żyją ok. czterech miesięcy. Postarzałe lub uszkodzone komórki, które nie mogą już pełnić swoich funkcji, są zastępowane przez nowe. Liczbę czerwonych krwinek w naszym ciele sprawdza się w laboratorium. Co jakiś czas warto badać krew, by kontrolować stan swojego zdrowia. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża liczba czerwonych ciałek może oznaczać, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Czasem wystarczy zmienić dietę i trochę więcej się ruszać, ale zdarza się, że przyczynami złych wyników badań są poważniejsze schorzenia.