Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - GĄBKI

gąbki

Gąbki

Pewnie otworzycie usta ze zdumienia, dlaczego w ciekawostkach dotyczących zwierząt pojawia się takie hasło? Każdy z nas ma przecież w łazience gąbkę, którą pucuje się z przyjemnością podczas kąpieli. Ale to nie przypadek. Gąbki to zwierzęta! Oczywiście nie te zrobione ze sztucznego tworzywa. Są to prymitywne organizmy, beztkankowe, nieposiadające żadnych narządów. Za wszystkie czynności życiowe odpowiedzialne są zróżnicowane komórki, które tworzą ciała gąbek.

Gąbki występują w wodach całej kuli ziemskiej, przeważnie w morzach i oceanach. Budują olbrzymie kolonie liczące nawet 50 000 osobników i mogą żyć na głębokości do 9000 metrów. Wchłaniają szczątki obumarłych roślin i zwierząt, przez co pełnią funkcję naturalnych filtrów. Dorosłe gąbki żyją zazwyczaj przymocowane do przybrzeżnych skał. Nie mogą uciekać, ale za to potrafią wytwarzać toksyny odstraszające drapieżniki. Od wieków naturalne gąbki są wykorzystywane przez człowieka, np. w medycynie.