Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - GOLEC PIASKOWY

golec piaskowy

Golec piaskowy

Ten mały gryzoń zamieszkuje gorące, pustynne tereny Afryki. Niełatwo go zaobserwować, ponieważ prawie całe życie spędza w wykopanych przez siebie podziemnych korytarzach. Dzieli je z licznymi członkami swojej rodziny, na której czele stoi królowa. Spośród gryzoni golec wyróżnia się długowiecznością – może żyć nawet ponad 30 lat. W jego jadłospisie znajdziemy m.in. bulwy i korzenie.

Golec jest niemal całkiem łysy i ma bardzo słaby wzrok. Jego małżowiny uszne są zredukowane, a ciało ma podłużny, wałeczkowaty kształt. Te cechy to wynik życia pod ziemią. Tam, gdzie nie ma światła, wzrok nie odgrywa zbyt istotnej roli. Ważniejsze jest, by sprawnie drążyć korytarze i poruszać się po nich z łatwością. Przystosowaniem golca do długiego przebywania pod ziemią jest również odporność na brak tlenu – zwierzę to może wstrzymać oddech nawet na kilkanaście minut.