Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - JELONEK ROGACZ

jelonek rogacz

Jelonek rogacz

Już widzę, jak wyobrażacie sobie słodkiego jelonka o miękkiej, aksamitnej sierści – co to, to nie :). Jelonek rogacz nie ma nic wspólnego z rogatymi ssakami – oprócz tego, że również zamieszkuje lasy liściaste, najchętniej dębowe.

Jelonek rogacz jest jednym z największych chrząszczy żyjących w Polsce. To ciemnobrązowy owad, który posiada błoniaste skrzydła i potrafi latać. Samce tego gatunku mają do 7,5 centymetra długości, a ich cechą charakterystyczną jest okazałe „poroże”. Te niby-rogi to tak naprawdę żuwaczki, które służą owadom do rozdrabniania pokarmu. Samce jelonków rogaczy używają ich w walkach, które toczą między sobą w okresie godowym. Żuwaczki samic są normalnych rozmiarów – wyglądają jak żuwaczki innych owadów.

Dorosłe jelonki rogacze żywią się sokiem drzew. Ich larwy natomiast żyją w spróchniałych dębach i odżywiają się szczątkami roślin. Te piękne, rzadko spotykane owady są objęte ochroną gatunkową.