Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - KATAR

katar

Katar

Nasze nosy pełnią bardzo ważną funkcję. Dzięki nim oddychamy i czujemy zapachy. Wewnątrz nosa panuje wilgoć, gdyż jest on wyściełany tzw. błoną śluzową.

Błona ta produkuje bardzo ważną wydzielinę, która wyłapuje wdychane przez nas zanieczyszczenia (w tym zarazki). Ten śluz jest zatrzymywany przez drobne włoski w nosie, do których się przykleja. Jeśli taka wydzielina zalega nam w nosie, najlepiej jest się jej pozbyć, wydmuchując ją w chusteczkę.

Gdy bakterie lub wirusy chorobotwórcze zaatakują błonę śluzową nosa, dostajemy kataru. Wydzielina nosa jest wówczas intensywnie produkowana i ma bardziej wodnistą konsystencję. W ten sposób nasz organizm broni się przed zarazkami. Podobne objawy często pojawiają się u alergików, lecz w takich przypadkach nie są związane z infekcją, a z obecnością związków, które ich uczulają.

Katar to nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia nam oddychanie. Często towarzyszy jej ból głowy, ogólne osłabienie, a czasem pojawia się gorączka. Gdy katar wraz z innymi objawami męczy nas przez kilka dni, najlepiej zgłosić się do lekarza.