Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - KOLOR SKÓRY

kolor skóry

Kolor skóry

Nasze ciała wystawione są nieustannie na oddziaływanie promieni słonecznych. Są one bardzo potrzebne, gdyż pod ich wpływem w organizmie produkowana jest bardzo ważna witamina D. Jednak nadmiar promieniowania może być także szkodliwy i wywoływać poparzenia oraz groźne choroby, np. raka skóry. Skóra człowieka przystosowała się więc do warunków, w jakich żyli nasi przodkowie.

Barwnik (pigment) odpowiadający za kolor skóry włosów i oczu to melanina. Im więcej jej w naszej skórze, tym jest ona ciemniejsza. Melanina zabezpiecza przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego u ludzi zamieszkujących przez wieki najgorętsze rejony Ziemi, skóra ma różne odcienie brązu. Im mniej słońca - tym skóra jaśniejsza. Możemy się o tym przekonać podczas opalania.