Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - KOMÓRKI ROŚLINNE

komórki roślinne

Komórki roślinne

Dzięki dużemu powiększeniu, które zapewnia mikroskop, możemy dostrzec komórki, czyli podstawowe elementy ciała wszystkich stworzeń.

Najmniejsze organizmy są zbudowane z zaledwie jednej komórki, w której zachodzą wszelkie procesy życiowe, m.in. rozmnażanie, odżywianie i oddychanie. Do jednokomórkowych przedstawicieli świata roślin należą np. niektóre zielenice.

U organizmów wielokomórkowych komórki są bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu i pełnionych funkcji. Ich zespoły tworzą tzw. tkanki, które z kolei wchodzą w skład jeszcze bardziej skomplikowanych struktur – narządów i ich układów. Przykładami roślin wielokomórkowych są m.in. mchy, rośliny zielne, krzewy i drzewa.

Komórki roślinne są najczęściej okrągłe lub podłużne, niektóre przypominają cegiełki. Ich charakterystyczną cechą jest obecność ściany komórkowej, która pełni rolę ochronną. Wewnątrz każdej komórki znajdują się tzw. organelle, czyli elementy pełniące poszczególne funkcje. Przykładowo w chloroplastach zachodzi fotosynteza, a w wakuolach rośliny magazynują m.in. wodę. Co ciekawe, komórki zwierzęce nie mają ściany komórkowej, chloroplastów ani wakuoli. Wiele innych organelli spotkamy natomiast zarówno u roślin, jak i u zwierząt – to np. mitochondria (odpowiadające m.in. za wytwarzanie energii) i jądro komórkowe (w którym znajduje się DNA, czyli materiał genetyczny).