Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ŁOŻYSKO

łożysko

Łożysko

Ten niezwykły narząd rozwija się tylko u kobiet w ciąży, u mężczyzn nigdy nie występuje. Gdy w macicy przyszłej mamy zagnieżdża się zarodek, wraz z nim powstaje tzw. łożysko. Rozrasta się ono i przywiera mocno do ścianek macicy. Z rozwijającym się maleństwem jest połączone pępowiną.

Łożysko pełni bardzo ważne funkcje. Produkuje hormony, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży. Ponadto pośredniczy w przekazywaniu różnych substancji z krwi matki do ciała dziecka i odwrotnie. Dostarcza maluszkowi tlen i składniki odżywcze, a także przeciwciała, czyli substancje uodparniające go na choroby. Do krwi matki przekazuje natomiast metabolity dziecka. To związki, które powstają w ciele każdego organizmu, ale muszą być z niego regularnie wydalane.

Po porodzie łożysko przestaje być potrzebne. Chwilę po przyjściu dzidziusia na świat mama „rodzi” je tą samą drogą, którą urodziła dziecko.