Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - MEDUZY

meduzy

Meduzy

Czy wypatrzyliście kiedyś nad morzem dziwną, „pływającą galaretkę”? Przezroczyste stworzenia, które wyglądają jak szklane talerzyki, to meduzy. Trudno uwierzyć, ale te delikatne zwierzęta są drapieżnikami.

Wiele gatunków meduz posiada silny jad wytwarzany przez parzydełka. Jad służy do obrony i do zdobywania pokarmu. Meduzy żywią się drobnymi, morskimi stworzeniami. Paraliżują ofiarę swoim jadem i kierują ją do otworu gębowego znajdującego się na spodzie ciała.

Meduzy żyją tylko kilka miesięcy i mogą mieć rozmiary od całkiem maleńkich do gigantycznych (osiągających 2 metry średnicy). Jak się domyślacie, meduzy nie mogą żyć bez wody.

Mieszkająca w naszym Morzu Bałtyckim chełbia modra nie zrobi Wam krzywdy, gdyż jej jad jest niegroźny dla człowieka. W ciepłych morzach i oceanach można jednak spotkać bardzo niebezpieczne meduzy, np. australijską „osę morską”. Dotknięcie jej parzydełek może spowodować śmierć beztroskiego nurka lub pływaka.