Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - MOCZ

mocz

Mocz

Każdy z nas wiele razy w ciągu dnia odwiedza toaletę, aby się wysiusiać. Wycieka z nas wtedy żółty płyn, który nazywamy moczem lub uryną.

Wiecie już, że krew rozprowadza po naszym organizmie wszystkie niezbędne substancje odżywcze i pomaga nam pozbyć się tych, które nie są już potrzebne, a nawet mogą nam zaszkodzić. Krew transportuje takie odpady do nerek, gdzie następuje filtrowanie. Tam właśnie powstaje mocz, czyli płyn, który pozwala wyrzucić na zewnątrz organizmu to, co nie jest mu już potrzebne.

Mocz składa się głównie z wody, soli mineralnych, produktów przemiany materii, których chcemy się pozbyć oraz z barwników nadających mu żółty kolor. Zbiera się on w specjalnym pojemniku - tzw. pęcherzu moczowym, którego przepełnienie sprawia, że musimy szybko zrobić siusiu.

Czasem lekarz prosi o wykonanie badania naszego moczu w laboratorium, aby sprawdzić, czy jesteśmy zdrowi. Na chorobę może wskazywać wykrycie w moczu krwi, białka, cukru lub bakterii. Im więcej pijemy, tym więcej moczu produkują nasze nerki i organizm się oczyszcza. Warto więc dużo pić - najlepiej niegazowaną wodę mineralną.