Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PAJĘCZAKI

pająk i skorpion

Pajęczaki

To grupa bezkręgowców, czyli zwierząt, które nie mają kości. Ciało większości pajęczaków jest zbudowane z głowotułowia i odwłoka. Tuż za otworem gębowym mają dwie pary odnóży służących np. do chwytania pokarmu lub rozmnażania. To również ich narządy dotykowe. Stworzenia te poruszają się na czterech parach odnóży krocznych, które znajdują się w części tułowiowej.

Pajęczaki to w większości zwierzęta lądowe. Prowadzą drapieżny lub pasożytniczy tryb życia. Do najbardziej znanych należą: pająki, kleszcze, roztocze i skorpiony. Wiele z nich produkuje jad, który służy do obezwładniania ofiar i obrony. Niektórych gatunków powinniśmy się wystrzegać, ponieważ mogą przenosić groźne choroby (np. kleszcze często są nosicielami bakterii powodujących boreliozę). Inne mieszkają w naszych domach i są pożyteczne (przykładowo pająki zjadają muchy i komary, które nieraz są dla nas uciążliwe).

Zobacz także: