Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PĄKLE

pakle

Pąkle

Pąkle są zwierzętami i nie mają nic wspólnego z pąkami kwiatów. Te ciekawe żyjątka możecie spotkać nad morzem, przytwierdzone do muszli, kamieni, skał czy kawałków drewna. Larwy pąkli pływają, lecz gdy osiągną dorosłość, przymocowują się do stałego podłoża przy pomocy swojego „superkleju”. Mogą osiąść nawet na skorupach żółwi, pancerzach krabów czy skórze wielorybów. Tak przyklejone, spędzają resztę swojego życia.

Pąkle należą do skorupiaków, a ich ciało otoczone jest zamykaną wieczkiem osłonką, zbudowaną z wapiennych płytek. Gdy wieczko jest odkryte, pąkle wysuwają przez nie swoje wąsiki, które są tak naprawdę odnóżami i służą do pobierania pokarmu. Odżywiając się, filtrują wodę.