Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - PIJAWKA

krew

Pijawka

Jest to niewielkie stworzenie o kurczliwym, segmentowanym ciele, zamieszkujące głównie wody słodkie.
Pijawki są wyposażone w przyssawki, którymi przytwierdzają się do podłoża. Wiele z nich to gatunki pasożytnicze, tzn. odżywiające się kosztem innych zwierząt.

Pijawki znane są z tego, że przyczepiają się do ciała ofiary i piją jej krew niczym maleńkie wampiry. Jednak nie zawsze należy obawiać się tych zwierząt. Wręcz przeciwnie, od tysięcy lat stosuje się je w medycynie. Ślina tych stworzeń zawiera bowiem substancje korzystnie wpływające m.in. na nasz układ krwionośny. Z tego powodu niektórzy chętnie dają się possać pijawce lekarskiej.