Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ROŚLINY TRUJĄCE

rośliny trujące

Rośliny trujące

Rośliny wykształciły różne mechanizmy obronne, aby się chronić przed roślinożercami lub pasożytami. Wiele krzewów ma ciernie i kolce, kontakt z niektórymi roślinami powoduje podrażnienia skóry, a inne gatunki wytwarzają substancje trujące.

Zwierzęta unikają roślin o nieprzyjemnym dla nich smaku lub zapachu. My także kierujemy się tymi informacjami, by uniknąć problemów zdrowotnych – gorzki lub ostry smak to ostrzeżenie mówiące: „Nie jedz mnie, bo zachorujesz lub umrzesz!”. Co ciekawe, rośliny trujące dla człowieka są stałym składnikiem zdrowej diety wielu zwierząt. Dlatego obserwacje roślinożerców nie wystarczą, by rozpoznać, które rośliny nadają się do spożycia przez ludzi. Nigdy nie jedz nieznanych Ci roślin ani żadnych ich części.

Roślina może być toksyczna w całości, ale niekiedy trujące są tylko jej niektóre części, np. nasiona, liście lub owoce. U wielu gatunków roślin zawartość substancji szkodliwych się zmienia, np. w zależności od pory roku.

Liczne trujące gatunki roślin można stosować w ziołolecznictwie, a niektóre są nawet przyprawami kuchennymi. Muszą być jednak w odpowiedni sposób przygotowane i dawkowane, by nam nie zaszkodziły.

W Polsce do śmiertelnie niebezpiecznych gatunków roślin należą m.in.: cis, tojad, pokrzyk wilcza jagoda i konwalia majowa.