Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - SAMOGŁÓW

samogłów

Samogłów

To gatunek zamieszkujący ciepłe wody mórz i oceanów. Choć przebywa głównie w tropikach, to z rzadka spotyka się go w Bałtyku.

Intrygująca nazwa tej ryby nawiązuje do jej wyglądu. Na pierwszy rzut oka wydaje się bowiem, że zwierzę nie ma innych części ciała poza głową. To oczywiście tylko złudzenie.

Samogłów jest ogromny – dorasta do trzech metrów długości i może ważyć nawet dwie tony. Ma dobrze rozwinięte dwie płetwy: odbytową i grzbietową. Jego ciało pokrywa bardzo gruba i elastyczna skóra. To drapieżnik odżywiający się m.in. skorupiakami, rybami i meduzami.

Ryba ta słynie z tego, że jest niezwykle płodna. Jednorazowo potrafi złożyć 300 milionów jaj. Jednak większość jej dzieci nie żyje zbyt długo – młode osobniki są łakomym kąskiem dla wielu drapieżników. Ludzie raczej nie łowią samogłowów, ponieważ ich mięso nie należy do najsmaczniejszych.