Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - SKRZELA

skrzela

Skrzela

Nieraz zazdrościmy rybom, że mogą odkrywać tajemnice głębin bez ciągłego wynurzania się. Wszystko za sprawą skrzeli, dzięki którym oddychają pod wodą.

Skrzela występują nie tylko u ryb. Mają je również m.in. mięczaki wodne (np. małże i ośmiornice), skorupiaki (np. raki i kraby), a także larwy płazów (np. kijanki żab). Wszystkie te zwierzęta oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie.

Budowa skrzeli jest różnorodna. U większości ryb mają one postać długich łuków, na których występują cienkie listki skrzelowe. Listki te dzielą się na drobne blaszki, które są bardzo dobrze ukrwione – dzięki temu zachodzi w nich wymiana gazowa, czyli oddychanie.

U wielu zwierząt skrzela znajdują się na zewnątrz ciała (np. u kijanek). Natomiast ryby mają skrzela wewnętrzne, które u większości z nich są przykryte ruchomymi pokrywami. Część zwierząt na przemian otwiera i zamyka pysk i pokrywy skrzelowe, pompując natlenioną wodę do narządów oddechowych. Jej ruch przez skrzela może też być wywołany szybkim pływaniem. Niektóre ryby przemieszczają się z otwartymi pyskami – nabierają wodę do jamy gębowej i przepuszczają ją przez skrzela, które wychwytują tlen rozpuszczony w wodzie, a oddają dwutlenek węgla.