Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - SZKIELET

szkielet

Szkielet

Ciało człowieka zawdzięcza swój kształt twardym elementom, które, niczym rusztowanie, podtrzymują nasze mięśnie i narządy wewnętrzne. Dzięki nim możemy się również poruszać. Te elementy to kości tworzące skomplikowaną konstrukcję, nazywaną szkieletem.

Kości człowieka znajdują się wewnątrz ciała i dlatego nasz szkielet nazywamy szkieletem wewnętrznym. U dzieci jest on zbudowany z większej liczby drobnych kosteczek, które rosną wraz z wiekiem, łączą się w większe elementy i twardnieją. U dorosłego człowieka waży on od 10 do 12 kg i jest zbudowany aż z 206 kości różnej wielkości i kształtu.

Szkielet nie tylko pozwala utrzymać pionową pozycję i nadaje kształt naszemu ciału, ale jest także miejscem przyczepu mięśni i pełni ważne funkcje ochronne. Przykładowo kości czaszki stanowią naturalny kask dla najważniejszego z naszych organów - mózgu, a żebra osłaniają między innymi płuca i serce.

Jak widzicie, nasz szkielet jest dla organizmu bardzo ważny, więc dbajcie o niego. Podczas uprawiania ekstremalnych sportów lub wykonywania niebezpiecznych czynności stosujcie ochraniacze, które zabezpieczą kości przed złamaniami.