Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ZATOKI

zatoki

Zatoki

To przestrzenie w naszej czaszce, które są wypełnione powietrzem, wyścielone błoną śluzową i łączą się z jamą nosową. Powstają już we wczesnych stadiach życia płodowego.

Człowiek ma cztery pary zatok. Największe z nich to zatoki szczękowe, położone poniżej oczu. Nad oczami znajdują się natomiast zatoki czołowe. Mniej więcej w połowie długości nosa są zlokalizowane najmniejsze zatoki, zwane komórkami sitowymi. Zatoki klinowe leżą najgłębiej w stosunku do pozostałych.

Rola zatok w naszym organizmie nadal nie została do końca wyjaśniona, ale z pewnością pełnią one wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim ogrzewają, nawilżają i oczyszczają wdychane przez nas powietrze. Stanowią również barierę dla zarazków. Dzięki temu, że w czaszce istnieją te wolne przestrzenie, jest ona lżejsza, niż gdyby cała była zbudowana ze zwartej tkanki kostnej. Powietrze wypełniające zatoki pomaga amortyzować wstrząsy, co chroni nas przed urazami głowy.

Dopóki zatoki funkcjonują bez zarzutu, zwykle nie myślimy o nich zbyt wiele. Niestety od czasu do czasu wielu z nas cierpi na zapalenie zatok. Chorobę mogą powodować wirusy, bakterie lub alergia. Typowe objawy są podobne do tych, które obserwujemy podczas przeziębienia – to m.in. ból głowy, silny katar i podwyższona temperatura ciała.