Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ZMIERACZKI

zmieraczek plażowy

Zmieraczki

Te maleńkie stworzenia, osiągające ok. 1 cm długości, są przedstawicielami skorupiaków – grupy zwierząt, do której należą m.in. krewetki, kraby i raki. Jednak w przeciwieństwie do większości swoich kuzynów nie żyją w wodzie, lecz mieszkają w wilgotnym piasku zalewanym lub opryskiwanym przez morskie fale. Najlepiej się czują na plażach, na których piasek jest lekki i sypki, nieubity stopami spacerujących ludzi.

Zmieraczki dzień spędzają zagrzebane w piasku. Wieczorami wychodzą na powierzchnię i, krocząc lub skacząc, przemierzają plażę w poszukiwaniu jedzenia. Do ich smakołyków należą szczątki martwych glonów, roślin i zwierząt, a także niektóre odpadki pozostawione przez ludzi – te małe żyjątka odgrywają ważną rolę w oczyszczaniu plaż. Same z kolei są cennym pokarmem dla wielu gatunków ptaków. Zmieraczki w Polsce są objęte częściową ochroną.