Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ZNAMIONA BARWNIKOWE

pieprzyk

Znamiona barwnikowe

Oglądając się w lustrze, nie raz dostrzegacie na swojej skórze mniejsze lub większe plamki. Są one zazwyczaj w różnych odcieniach brązowego koloru. Nazywamy je znamionami barwnikowymi lub pieprzykami. Czasem są płaskie, a czasem wypukłe. Zdarza się nawet, że wyrastają z nich włoski.

Znamiona barwnikowe powstają na skutek nagromadzenia się w danym miejscu naszej skóry komórek barwnikowych – melanocytów, które produkują pigment (barwnik) – melaninę. Melanina ma za zadanie chronić naszą skórę przed nadmiernym szkodliwym promieniowaniem słońca i to ona odpowiedzialna jest za naszą opaleniznę.

Znamiona mogą być wrodzone lub nabyte – te ostatnie pojawiają się w ciągu całego życia. Dzieci zwykle nie mają ich dużo, ale z wiekiem może przybywać nam takich zmian na skórze. Zazwyczaj nie są one groźne i nie zwracamy na nie uwagi. Bywa jednak i tak, że mogą niepokojąco zmieniać wygląd, np. rosnąć. Wówczas koniecznie trzeba udać się do lekarza dermatologa, ponieważ może to być początek groźnej choroby.