Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Spis lektur szkolnych klasy I-V

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 sierpnia 2008 r., nie istnieje odgórnie narzucona lista lektur obowiązkowych do zrealizowania z dziećmi w ramach programu edukacji wczesnoszkolnej. Nowe rozporządzenie daje nauczycielowi swobodę dobierania pozycji literackich. Jedyne zastrzeżenie to takie, że wybrane książki powinny zaliczać się do literatury dziecięcej (czyli powinny to być baśnie, bajki, legendy, opowiadania, wiersze czy komiksy). Przy wyborze nauczyciel powienien kierować się możliwościami swoich uczniów, ich zainteresowaniami oraz potrzebami czytelniczymi i edukacyjnymi. Właściwy dobór lektur ma za zadanie rozwijać w dzieciach zamiłowanie do czytelnictwa oraz zachęcać do korzystania z bibliotek.

Nauczycielowi pozostawia się również dowolność wyboru metody pracy z daną lekturą. Może on zaproponować uczniom samodzielne czytanie tekstu lub jego wysłuchanie (druga opcja prawdopodobnie lepiej się sprawdzi w klasach pierwszych).

Minister zaleca również, by dzieci uczyły się na pamięć wierszy, fragmentów prozy lub piosenek, nie precyzuje jednak jakich.

Pomimo wolności w wyborze lektur, nie zmieniły się wytyczne dotyczące ogólnej treści programu, dlatego też wielu nauczycieli opiera się na liście lektur "starej podstawy". Poniżej znajdziesz wybór pozycji literackich sugerowanych dla poszczególnych klas:
Wskazówka dla rodziców:
Przy aktualnej dowolności wyboru może się zdarzyć, że jeden nauczyciel będzie omawiał daną lekturę we wrześniu w klasie II, natomiast inny - w marcu kl. III. Dlatego powyższa lista ma jedynie charakter poglądowy. Ostateczna decyzja co do wyboru lektur dla dzieci należy zawsze do nauczyciela.

Najważniejsze jest to, by dzieci rozwijały swoje zamiłowanie do literatury, co zamierzamy aktywnie wspierać. Zapraszamy więc do regularnego zaglądania do działu "Ćwiczenia do lektur", ponieważ systematycznie będziemy dodawać kolejne zestawy łamigłówek i ćwiczeń tworzonych w oparciu o szkolny kanon literatury dziecięcej.
Chcesz otrzymywać informacje o nowych materiałach edukacyjnych dla dzieci?

Zapisz się na darmowy biuletyn
SuperKid.pl:
  • TYSIĄCE materiałów edukacyjnych
  • ZERO irytujących treści i reklam
  • dla rodzica: SPOKÓJ I WYGODA
  • dla dziecka: RADOŚĆ z własnych osiągnięć
  • BEZPIECZNA NAUKA i ZABAWA w jednym :)

Bo KAŻDE dziecko jest mądre i inteligentne.
Trzeba tylko dać mu szansę.