Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Sylaby - Arkusze dyslektyczne

Arkusze zawierają słowa, w skład których wchodzą pary liter mylonych ze sobą, np. "b" i "d", "t" i "ł" itd. Zabawy z wykorzystaniem tych arkuszy mogą wspomagać działania mające na celu zapobieganie dysleksji. Stanowią też doskonały wstęp do nauki czytania. Z sylab tych dziecko układa słowa - rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki - każda część mowy i każda forma jest dozwolona. Arkusze zawierają najczęściej słowa dwu- i trzysylabowe.

Każdy arkusz występuje w dwóch wersjach:

wersja A - na tym arkuszu sylaby są ułożone po kolei. Czytając je z lewa na prawo, poczynając od górnej części arkusza i idąc stopniowo w dół, złożymy gotowe słowa. Arkusz ten może więc służyć wstępnie za ściągę, która podpowiada, jakie słowa można ułożyć z podanych sylab. Aby wykorzystać ten arkusz do ćwiczeń i zabaw, tniemy kartkę wzdłuż linii, otrzymując rozsypankę sylabową w dosłownym tego słowa znaczeniu :) Możesz też poprosić dziecko, by - przed pocięciem - przeczytało po kolei wszystkie słowa. Będzie mu wtedy łatwiej składać słowa z rozsypanki.

wersja B - arkusz ten zawiera dokładnie ten sam zestaw sylab, co wersja A, ale są one już na arkuszu wymieszane. Dzięki temu nie musimy sylab wycinać (choć oczywiście także można), ale możemy wykorzystać arkusz do innych zabaw, bez użycia nożyczek.
Sprawdź przykłady zabaw z wykorzystaniem sylabowych arkuszy.
Życzymy wesołej zabawy!

Dostępne są następujące arkusze do pobrania:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych materiałach edukacyjnych dla dzieci?

Zapisz się na darmowy biuletyn
SuperKid.pl:
  • TYSIĄCE materiałów edukacyjnych
  • ZERO irytujących treści i reklam
  • dla rodzica: SPOKÓJ I WYGODA
  • dla dziecka: RADOŚĆ z własnych osiągnięć
  • BEZPIECZNA NAUKA i ZABAWA w jednym :)

Bo KAŻDE dziecko jest mądre i inteligentne.
Trzeba tylko dać mu szansę.